A. BIOGRAFSKI PODACI. Stevo Šegan

B. NAUČNO-ISTRAŽIVAČKI RAD. Stevo Šegan se bavi naučno-itraživačkim radom

u oblasti klasične astrometrije i nebeske mehanike, a naročito u primenom novih metoda računarske algebre u astronomskoj teoriji i praksi. Do sada je objavio sledeće naučne radove:

B1. Odre - divanje popravki rektascenzija iz posmatranja na malom pasažnom instrumentu

Astronomske opservatorije u Beogradu; magistarski rad, 1981.

B2. Corrections of the Right Ascensions of 297 KSV Stars; Publ. Dept. Astr. Univ. Beograd^{∗},

12 (1983), 27-39.

B3. Accuracy of Time Determination with the Belgrade Transit Instrument; Bull. Astron. Obs.

Belgrade, 134 (1984), 32-36.

B4. Preliminary Analysis of the Belgrade Transit Instrument Observational Data aquired in

1969-1979; Bull. Astron. Obs. Belgrade, 134 (1984), 48-53.

B5. Accuracy of the Astrographic Positions obtained with the Belgrade Shortfocus Astrograph

Zeiss 16/80; Bull. Astron. Obs. Belgrade, 136 (1986), 36-39 (zajedno sa D. Olevićem i R. Pavlovićem).

B6. Prilog izučavanju kretanja Zemljinih veštačkih satelita u visokoj atmosferi; doktorska

disertacija odbranjena na Prirodno- matematičkom fakultetu, 1987.

B7. Analytical Computation of Atmospheric Drag Effects; Cel. Mech.,1988, 41, 381-388.

B8. Astrographic Positions of 19 Bright Asteroids; Bull. Astron. Obs. Belgrade, 139 (1988),

61-64. (zajedno sa D. Olevićem).

B9. Atmospheric Drag Effects from the Motion of the ANS Satellite; Bull. Astron. Obs.

Belgrade, 139 (1988), 59-61.

B10. The Satellite Orbital Eccentricity Perturbations under the Influence of a Drag; Bull. Dept.

Astr. Beograd, 16 (1988), 23-30.

B11. Frequency Modulation of the Chandler Wobble; Bull. Astron. Belgrade, 145 (1992), 53-58,

(zajedno sa N. Pejović).

B12. The Motion of an Artificial Satellite in the Oblate Atmosphere; Bull. Astron. Belgrade,

145 (1992), 101–102, (zajedno sa N. Pejović).

B13. Scale Heights for the Aeronomical Models and Perturbations of Satellite Orbits; Bull.

Astron. Belgrade, 147 (1993), ( zajedno sa N. Pejović).

B14. Položaji fundamentalnih asteroida dobiveni astrografom Zeiss beogradske Astronomske

opservatorije; Bull. Astron. Obs. Belgrade, 136 (1986) (zajedno sa D. Olevićem i R. Pavlovićem).

B15. Space microaccelerometer and motion of Earth’s artificial satellites influenced by solar

radiation; Bull. Acad. Czech, in press, Prague, ... (1996) (zajedno sa L. Sehnalom)

C. STRUČNI I STRUČNO-POPULARNI RADOVI

C1. Njutnov zakon gravitacije; Vasiona 2-3 (1976).

C2. Instrumenti Astronomske opservatorije u Beogradu, posmatranja vizuelno-dvojnih zvezda

i polarimetrijska merenja refraktorom Zeiss 65/1055; Mladi fizičar 8 (1984).

C3. Nautički godišnjaci za period 1986 - 1991; Hidrografski institut ratne mornarice, Split

(zajedno sa B. Jovanovićem i F. Benkovićem).

C4. Grafikoni izlaza i zalaza Sunca i Meseca za 1986–1991.g.; Hidrografski institut ratne

mornarice, Split, 1986.,1987,..., 1991. ( zajedno sa S. Maršić i I. Vilovićem).

C5. Belgrade observations of minor planets; MPC 12165 − 12175 (zajedno sa D. Olevićem).

C6. Nautički godišnjak za 1993–1996.g.; Kumbor, 1993,..., 1995.

C7. Neautorizovani prevodi: Zagrebin– Položajna astronomija, 1975.g., Ščigoljev– Matematička obrada astronomskih posmatranja, 1976.g., King-Hili–Kretanje satelita u ”otpornoj” atmosferi, 1983.g., Kaula–Satelitska geodezija (astronomija), 1984.g., Grin– Sferna astronomija, 1994.g.

C8. Skripta – udžbenici: Astronomija za učenike srednjih škola, 1988.g., - recenzirano Praktikum iz Praktične astronomije, 1996.g., Efemeridska astronomija, 1996.g. - recenzirano C9. Nautički godišnjaci za period 1992 -

2000; Hidrografski institut ratne mornarice, Kumbor – Lepetane.

D. UČEŠĆE NA NAUČNIM SKUPOVIMA Stevo Šegan je učestvovao na više me - dunarodnih i domaćih naučnih skupova i to:

D1. IAU 18th General Assembly, Patras, 1982., Poster ”Observational catalogue of 297 KSV

stars and project of FK5”

D2. COSPAR - Intercosmos Symposium, Karlovi Vari, 1984. Scale Heights for the Aeronomical

Models and Perturbations of Satellite Orbits;

D3. International Symposium Figure and Dynamics of the Earth, Moon and Planets, Prague,

1986.

D4. IX Nacionalna konferencija astronoma Jugoslavije, Sarajevo, 1988.,Pregledno izlaganje

o negravitacionim poremećajima u kretanju ZVS.

D5. Computer Algebra in Dinamical Astronomy, Gaithersburg, 1988. Computer algebra so-

lution for atmospheric drag perturbation in the motion of Earth’s artificial satellite, appl. program in

FORTRAN77.

D6. IAU 20th General Assembly, Baltimore, 1988.

D7. IAU 21st General Assembly, Buenos Aires, 1991. Poster:”Satellite’s orbital perturbation

under atm. drag effects – eccentricity”.

E. NASTAVNA DELATNOST

S. Šegan je držao vežbe iz Opšte astronomije, Praktične astronomije, Praktične astrofizike i Matematičke obrade astronomskih posmatranja, a povremeno i iz drugih predmeta astronomskog smera. Od izbora za docenta on drži nastavu iz Praktične astronomije i Efemeridske astronomije. Tako - de je u periodu od 1990.-1993.g. držao predavanja iz Praktične astrofizike.

F. DRUŠTVENA DELATNOST Pedsednik sindikata 1985-1986.g. Predsednik komisije za stambena pitanja 1987.g. Prodekan za finanasije Matematičkog fakulteta 1987-1991. i Predsednik komisije za me - dusobne

ekonomske odnose PMF-a, 1987-1991.

Rukovodilac podprojekta–teme naučno istraživačkog projekta Fizika i kretanja nebeskih tela i ZVS, 1987-1990.

Recenzent 10 knjiga iz oblasti računarstva i informatike.

Urednik edicije ”Matematika, mehanika i astronomija” stručne, udžbeničke i monografske literature iz navedenih oblasti, izdavača BSP, Vesta i Matematički fakultet (14 naslova).

Rukovodilac Računarske laboratorije Matematičkog Fakulteta od 1996.-1997.